КОЙ, КАКВО ПРОВЕРЯВА?
-
Нерегламентирано изгаряне на отпадъци – забранено е в чл. 133, ал. 4, т. 1 от Закона за управление на отпадъците. Контролира се от служителите на Столичен инспекторат. При установяване на нарушението на мястото на извършване, извършителят се санкционира. Санкциите за физическо лице са от 2000 до 5000 лв., а за юридическо лице от 10 000лв. до 50 000лв.
-
Палене на огън на открито на места за обществено ползване, освен на разрешените за това места и или в случаите на получено разрешение по установения ред – забранено е в чл.15, т.5 от Наредбата за реда и условията за провеждане на масови мероприятия, опазване на общински имоти и вещи, предназначени за общо ползване и шума в жилищните сгради на територията на Столична община. Контролира се от служителите на Столичен инспекторат. При установяване на нарушението на мястото на извършване, извършителят се санкционира. Санкциите за физическо лице са от 200 до 500лв., а за юридическо лице от 500 лв. до 1000лв.
-
Изгаряне на всякакви видове отпадъци в отоплителните уреди в частни имоти- Извършват се само след осигурен доброволен достъп от собствениците/ ползвателите им. Проверява се на какво се отоплява домакинството и при установяване на нарушението на мястото на извършване, извършителят се санкционира. Санкциите са в размер от 100 до 5000 лв.
-
Горене на твърдо гориво - дърва и въглища – от 01.01.2025г. в 9 столични района – Средец, Оборище, Триадица, Лозенец, Възраждане, Изгрев, Илинден, Красно село и Студентски е забранена употребата на твърдо гориво за битово отопление в сгради, разположени по улици или на места, в които има изградена и функционираща централна топлофикационна и/или газоразпределителна мрежа, съгласно Наредбата за създаване на зони с ниски емисии на вредни вещества в атмосферния въздух на територията на Столична община.
-
Горене на твърдо гориво – използването на дърва и въглища в останалите райони на Столична община не е забранено. Забраната за използването им се въвежда от 01.01.2029г., съгласно Наредбата за създаване на зони с ниски емисии на вредни вещества в атмосферния въздух на територията на Столична община.
-
Горене на течни горива – към настоящия момент не са забранени да се използват в отоплителните уреди на домакинствата. Има Наредба за изискванията за качеството на течните горива, условията, реда и начина за техния контрол в сила от 01.10.2003г.
-
По отношение на сигнали за „пушещи комини“ – Емисиите от горивни източници с входяща топлинна мощност на уреда / инсталацията под 0,5 MW, каквито са повечето от отоплителните уреди в домакинствата не се нормират в действащото законодателство. В чл. 21, ал. 1 от НАРЕДБА № 1 от 27.06.2005 г. за норми за допустими емисии на вредни вещества (замърсители), изпускани в атмосферата от обекти и дейности с неподвижни източници на емисии е разписано, че на измерване подлежат горивни източници с мощност от 0,5 до 50 MW и не следва да превишават нормите за допустими емисии.
-
Изгаряне на отпадъци в автосервизи, обекти за услуги, паркинги, фургони към строителни или охранителни обекти - забранено е в чл. 133, ал. 4, т. 1 от Закона за управление на отпадъцит. Контролира се от служителите на Столичен инспекторат. При установяване на нарушението на мястото на извършване, извършителят се санкционира. Санкциите за физическо лице са от 2000 до 5000 лв., а за юридическо лице от 10 000лв. до 50 000лв.
-
Площадки за изкупуване на вторични суровини, цехове за производство на мебели, цехове за производство на дограма, ТЕЦ и други производствени обекти - Контролират от Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите – София за спазване на изискванията на Закона за управление на отпадъците и Закона за чистотата на атмосферния въздух. На тези обекти се извършват и съвместни проверки със служители на Столичен инспекторат.
-
Нарушаване чистотата на атмосферния въздух от замърсяване от строителството – извършва се контрол от Столичен инспекторат по чл. 29а от Наредбата за организация на движението, чл. 41а, ал. 1 от Закона за чистотата на атмосферния въздух, чл. 133 и чл. 134 от Закона за управление на отпадъците и чл. 15, т. 8 от Наредбата за реда и условията за провеждане на масови мероприятия, опазване на общински имоти и вещи, предназначени за общо ползване и шума в жилищните сгради на територията на Столична община. За установени нарушения свързани със замърсяване от строителството санкциите са за физическо лице в размер от 300 до 5 000лв., а за юридическо лице имуществена санкция от 1400 до 50 000лв.